Paljoa ei ole ehtinyt tapahtua sitten viime kirjoituksen. Vähäsen harjoiteltu Pätkän kanssa agin kontakteja (hitsit se oppii asiat ihanan nopsaan <3), merkkiä (aloitin sitten opettamaan homman ihan alusta kiertämisen kautta, saapi nähdä miten edistytään) ja jotain muuta pientä naksuttelun lomassa. Tytöt ovat saaneet lähinnä metallikapulaa ja merkkiä. Tara paremmalla menestyksellä kuin Momo. Perjantaina Pätkällä oli pitkästä aikaa yksinolopäivä, kokonaiset 8 tuntia yksinoloa. Viime kerrasta olikin yli kuukausi. Tässäkin tauko tekee selkeästi hyvää - ei vahinkoja ja ainoa puuhastelukin oli treeniliivin raahaaminen kylppäristä olohuoneeseen ja pesulapun nirhaaminen irti (tosi siististi!) siitä :D.  

Tänään oltiin jälleen turritreeneissä. Oli ihan pakko mennä ottamaan niskaote siivouskaapin möröstä, huolimatta hirveästä flunssasta (taas...) ja sitämyöten melkoisen vetämättömästä olosta. Saavuttiin paikalle jälleen vähäsen myöhässä, mutta ehdittiin kuitenkin vielä ottamaan luoksepäästävyyttä. Pätkä ei osannut oikein päättää intoilisiko Annamarin syliin vai pälyilisikö takana lymyävää epäilyttävää kaappia. Annamari oli kuitenkin kiinnostavampi (ja saatiin lopulta myös ihan rauhallinen luoksepäästävyyskin :D). Seuraamisissakin vielä vähäsen pälyili ympärilleen, mutta kun vetäisin itse vauhtivaihteen käyntiin, unohtui Pätkältäkin jänistäminen. Sen jälkeen mentiin ihan jees loppuaika. Pari vauhtiluoksetuloa otettiin ekaa kertaa ikinä (ollaan oltu niin saamattomia, ettei olla vielä edes ajateltu luoksetulon treenaamista...). Hirveä hinku Pätkällä oli luokse, mutta keskivaiheilla alkoi aina vähäsen jänistää (=vauhti hiipua), kun rivistö turreja haukkui kannustavasti vieressä. Vähäsen imutusta itsekseenkin sekä liikkeestä seisomisia (jee, vihdoin Pätkä seisoo maahanmenemisen sijaan!) ja leikkimistä (Pätkä leikki ihan jees, vaikkei omaa tasoaan ihan ollutkaan) niin että pikkumies sai olla oikein iso ja vahhhva.

 

Momo sai vain pari hyppynoutoa (ihan jees) ja seuraamista loppuun. Momon juoksut ovat kyllä takuulla ihan nurkan takana - se on edelleen jotenkin "outo", astuakin se yrittäisi joka välissä..

Tara sai tunnarin, joka tällä kertaa oikein hieno. Tosin luovutus on edelleen melkoisen paineistunut.

Kaik kuvat: http://pirpanat.kuvat.fi/kuvat/Turritreenit+28.2.2010/

On tuo kyllä niiin luksusta päästä sisätiloihin lämpimään (itseasiassa tällä kertaa tuli ihan kunnolla kuuma) tuolta hirveästä ilmasta. Ei olisi tällä ololla muuten tullut kyllä mieleenkään lähteä treenaamaan (toisaalta se olisi ehkä ollut se järkevämpi vaihtoehto, jos mahdollista, olo on nyt vielä kaameampi kuin ennen treenejä :D)